13 List

Cukrzyca dotyczy każdej rodziny - Światowy Dzień Cukrzycy!

Czy wiesz, że 14 listopada został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia i Międzynarodową Federację Diabetologiczną Dniem Cukrzycy? Liczba chorych w Polsce i na świecie stale rośnie. To bardzo niepokojące zjawisko, biorąc pod uwagę fakt, że w 2015 r. odnotowano aż 1,6 mln zgonów z powodu cukrzycy.

To już czternasta odsłona tego wydarzenia. Każda kolejna edycja skupia uwagę na innym aspekcie choroby. W uprzednich latach Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) koncentrowała się na takich tematach jak: cukrzyca u dzieci i młodzieży czy edukacja i prewencja cukrzycy. Rok 2018 upływa pod hasłem RODZINA I CUKRZYCA: CUKRZYCA DOTYCZY KAŻDEJ RODZINY.

Cukrzyca to bardzo duży problem, który zamiast maleć, stale wzrasta. Stąd właśnie międzynarodowe organizacje zachęcają do przeciwdziałania chorobie. Przypomnieniem o istocie zjawiska, jak i jego ogromnej skali ma być Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day) ustanowiony w dzień urodzin Fredericka Bantinga. Człowiek ten wraz z Charles’em Best doprowadził do odkrycia insuliny. Hormonu produkowanego przez trzustkę, który jest niezbędny do metabolizmu węglowodanów.

Co się dzieje kiedy mamy cukrzycę? Charakterystycznymi objawami są wzmożone pragnienie, częstomocz oraz hiperglikemia. Istnieje kilka rodzajów cukrzycy. Stale odnotowuje się wzrost ilości pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II, tzw. insulinoniezależną. Zapadalność na cukrzycę typu II rośnie wraz z wiekiem. Świadczy to o tym, że możemy zachorować w każdym momencie życia. Jest ona najczęściej wynikiem naszych złych nawyków żywieniowych i nieprawidłowego stylu życia. Do jej głównych przyczyn należy także otyłość, na którą chorują coraz młodsze osoby.

Cukrzyca typu I, tzw. insulinozależna ujawnia się zwykle już w wieku młodzieńczym. Jej przyczyną jest uszkodzenie komórek beta trzustki, czyli wysepek Langerhansa, które odpowiadają za wytwarzanie insuliny. Skłonność do zachorowania jest dziedziczna, dlatego jeżeli w Twojej rodzinie występowały przypadki osób chorych na cukrzycę - nie czekaj - zbadaj swoją glikemię! Leczenie tego rodzaju cukrzycy wymaga ciągłego podawania insuliny przed posiłkami, tak aby odtworzyć jej naturalne wydzielanie podczas spożywania pokarmów. Należy również stale kontrolować poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca insulinozależna prowadzi do śmierci.

WHO i IDF podkreślają w tegorocznej edycji, że cukrzyca nie jest już tylko problemem pojedynczych osób, ale dotyczy ona teraz prawie każdej rodziny. Ze względu na stale rosnącą liczbę zachorowań, narażeni jesteśmy wszyscy. Niesamowicie istotnym jest, aby monitorować zdrowie swoje, ale także każdego członka rodziny. Przez wzgląd na dziedziczność choroby, musimy mieć świadomość, czy wśród naszych najbliższych są cukrzycy. Jeśli tak, należymy do grupy zwiększonego ryzyka, co powinno dać nam do myślenia i zwrócić naszą uwagę na pogłębienie wiedzy o cukrzycy, prewencję i zatrzymanie tej choroby.

Tutaj doskonale sprawdzi się powiedzenie “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ponieważ najlepszym sposobem na przeciwdziałanie cukrzycy jest zrezygnowanie ze złego sposobu życia i zmiana swoich nawyków żywieniowych na zdrowe. Już nawet 30 minut aktywności fizycznej dziennie istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania. Dla własnego bezpieczeństwa zrezygnuj z palenia papierosów, picia alkoholu i jedzenia ogromnych ilości słodyczy oraz pokarmów typu “fast-food”. Aby być świadomym swojego stanu zdrowia, pamiętaj także o regularnych badaniach i przypominaniu innym, czym jest cukrzyca i jakie mogą być jej skutki.

Twój komentarz