10 Gru

Nietolerancje pokarmowe w autyzmie, czy warto wykonać test na nietolerancje?

W ostatnich latach nastąpił trzydziestokrotny wzrost przypadków osób ze spektrum zaburzeń autystycznych. Co za tym idzie, zjawisko to staje się coraz bardziej popularne, więc nasza wiedza na jego temat również powinna się poszerzać. Udowodniono, że częstość występowania nietolerancji pokarmowych u zmagających się z ASD jest większa niż u osób zdrowych.

O nietolerancjach pokarmowych mówimy, jeżeli w organizmie na skutek spożycia danego pokarmu wystąpi nieimmunologiczna reakcja na jego konkretny składnik. Najczęściej dotyczą one laktozy, sacharozy lub galaktozy. W przeciwieństwie do alergii pokarmowych, przy nietolerancjach nie zostaje uaktywniony układ odpornościowy, ani żadne jego elementy, takie jak cytokiny czy immunoglobuliny. Jednak w obu tych przypadkach najskuteczniejszą metodą leczenia jest całkowita lub częściowa eliminacja alergenu lub składnika pokarmowego, który nie jest tolerowany przez nasz układ pokarmowy.

Jednymi z najczęstszych objawów nietolerancji pokarmowych są wymioty, biegunka, nudności i bóle brzucha. Przy dużych zaniedbaniach mogą pojawić się cięższe oznaki nietolerancji, czyli niedokrwistość hemolityczna, zaćma lub niedocukrzenie. Okazuje się, że najtrudniejsze jest zdiagnozowanie nietolerancji u dzieci. Ma to związek z dużym zróżnicowaniem objawów oraz nakładaniem się na siebie reakcji alergicznej z niealergiczną na dany składnik lub pokarm.

Nietolerancje pokarmowe zostały podzielone na farmakologiczne, enzymatyczne oraz idiopatyczne, czyli te wywoływane przez konserwanty i sztuczne barwniki. Farmakologiczne wywoływane są przez takie związki zawarte w jedzeniu jak fruktoza, która występuje głównie w owocach. Może spowodować nawet żółtaczkę. Najpopularniejszą nietolerancją pokarmową z jaką możemy się spotkać jest nietolerancja laktozy, czyli białka mleka, które występują zarówno w mleku krowim jak i mleku matki. Przy nietolerowaniu tego składnika możemy spodziewać się wzdęć i uczucia przelewania w brzuchu, a także biegunki. Wymioty i kolka wskazują na nietolerancję zawartej w cukrze sacharozy, a składnik każdego mleka
ssaków, czyli galaktoza powodować może rozwolnienie i niedocukrzenie.

Nietolerancje enzymatyczne różnią się od tych farmakologicznych tym, że w organizmie występują niedobory enzymów odpowiedzialnych za rozkład i wchłanianie węglowodanów. Czasem nadwrażliwości spowodowane są uszkodzeniami nabłonka jelit. W większości jednak przypadków są one dziedziczne.

Wszystkie wyżej wymienione objawy są w dłuższym rozrachunku bardzo niebezpieczne. Jeżeli nie będziemy odpowiednio reagować na pojawiające się dolegliwości możemy doprowadzić do niedożywienia, odwodnienia lub wyniszczenia organizmu. Przy dietach eliminacyjnych należy uważać na niedobory wapnia, witaminy B12 oraz witaminy D3, która ułatwia wchłanianie wapnia.

W leczeniu autyzmu największą skuteczność wykazało stosowanie diety bez glutenu i kazeiny oraz diety specyficznych węglowodanów. W celu
prawidłowego określenia, czy nietolerancja pokarmowa rzeczywiście występuje można spróbować wykluczyć na jakiś czas produkt i obserwować reakcje organizmu na wprowadzoną modyfikację. Jeżeli nastąpi poprawa, oznacza to, że należy na stałe wyeliminować z diety dany produkt bądź jego składnik.

W takim razie, jeśli zauważyłeś u swojej pociechy niepokojące objawy oraz niecodzienne zachowania, a chcesz mieć pewność czy nie cierpi ono na któryś z opisanych wyżej przypadków nietolerancji pokarmowych, rozważ wykonanie testów na nietolerancje. Jednym z nich jest test na celiakię (badanie przeciwciał anty TG, badanie genetyczne HLA). U dzieci autystycznych bardzo często występuje brak tolerancji na białko jaja kurzego. Podjęcie decyzji o zrobieniu testów na nietolerancje ułatwi pozbycie się z diety czynników wywołujących nadwrażliwości i dopasowanie jej idealnie do potrzeb małego pacjenta. Na pewno taka zmiana wpłynie pozytywnie na zdrowie organizmu i poprawi jego funkcjonowanie. Odpowiednio dopasowana dieta stanowi rodzaj kuracji przy spektrum zaburzeń autystycznych, więc warto podjąć kroki, które mogą poprawić jakość życia pociechy.

Twój komentarz